Продукція > RELPOL > RM85-3021-35-1005
RM85-3021-35-1005
RM85-3021-35-1005 RELPOL
RM85EN.pdf
Виробник: RELPOL
Category: Miniature Electromagnetic Relays
Description: Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 5VDC; Icontacts max: 16A
Type of relay: electromagnetic
Contacts configuration: SPST-NO
Rated coil voltage: 5V DC
Contact current max.: 16A
AC contacts rating @R: 16A / 250V AC
DC contacts rating @R: 16A / 24V DC
Manufacturer series: RM85
Switched voltage: max. 250V DC; max. 440V AC
Relay variant: miniature
Mounting: PCB
Coil resistance: 60Ω
Coil voltage min.: 3.5V DC
Coil voltage max.: 12.7V DC
Operate time: 8ms
Body dimensions: 29x12.7x15.7mm
Release time: 3ms
Coil power consumption: 480mW
IP rating: IP67
Contact resistance: 100mΩ
Contact material: AgSnO2
Terminal pitch: 5mm
Related items: GD50; GZ80; GZM80; GZM80-BK; GZT80; PW80
OEM number: 651073
Current rating: 16A
Max surge current: 30A
Body colour: white
Operating temperature: -40...85°C