RPS-300-48C
RPS-300-48C MEAN WELL
RPS-300-SPEC.PDF
Виробник: MEAN WELL
Category: Open Frame Power Supplies
Description: Power supply: switching; open; 300W; 127÷370VDC; 90÷264VAC; OUT: 1
Power: 300W
Output voltage: 48V DC
Output current: 6.25A
Manufacturer series: RPS-300
Body dimensions: 130x86x43mm
Efficiency: 93%
Operating temperature: -30...70°C
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Number of outputs: 1
Caution!: rated parameters obtained at full load; the maximum current only with additional cooling
Output voltage range: 45.6...50.4V DC
Supply voltage: 90...264V AC; 127...370V DC
Power consumption without load: <0.3W
Case: 247A
Additional functions: active PFC; auxiliary output 12V DC; auxiliary standby output 5V DC
Application: medical applications
Kind of power supply: open
Electrical connection: plug with 3,96mm pitch
Type of power supply: switching
на замовлення 2 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MEAN WELL - RPS-300-48-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 200.2 W, 48 VDC, 4.17 A, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: RPS-300 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 4.17A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 200.2W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
RPS-300-48-C RPS-300-48-C Виробник : MEAN WELL USA Inc. RPS-300-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 48V 200W
Packaging: Box
Power (Watts): 200W (300W Forced Air)
Features: Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension: 5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: Medical
Approval Agency: CB, CE, cURus, TUV
Efficiency: 93%
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Current - Output 1: 4.17 A
на замовлення 456 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
RPS-300-48-C RPS-300-48-C Виробник : MEAN WELL RPS-300-spec.pdf Switching Power Supplies 300W 48V 6.25A 3x5 Med Enclosed PS
на замовлення 8 шт:
RPS-300-48-C RPS-300-48-C Виробник : MEAN WELL 2724900.pdf Description: MEAN WELL - RPS-300-48-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 200.2 W, 48 VDC, 4.17 A
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: RPS-300 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 4.17A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 200.2W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 3 шт:
RPS-300-48-C RPS-300-48-C Виробник : Mean-Well USA, Inc. rps300spec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 4.17(Convection)A/6.25(Forced Air)A 300W 15-Pin