Продукція > MEAN WELL > RPS-400-15-C
RPS-400-15-C
RPS-400-15-C MEAN WELL
Category: Open Frame Power Supplies
Description: Power supply: switching; open; 400W; 113÷370VDC; 80÷264VAC; OUT: 1
Kind of power supply: open
Power: 0.4kW
Output voltage: 15V DC
Output current: 26.7A
Supply voltage: 80...264V AC; 113...370V DC
Body dimensions: 130x86x43mm
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Operating temperature: -30...70°C
Electrical connection: plug with 3,96mm pitch
Number of outputs: 1
Efficiency: 92%
Power consumption without load: <0.5W
Output voltage range: 14.3...15.8V DC
Additional functions: active PFC; auxiliary output 12V DC; auxiliary standby output 5V DC
Manufacturer series: RPS-400
Caution!: rated parameters obtained at full load; the maximum current only with additional cooling
на замовлення 4 шт:
Написати відгук
Description: MEAN WELL - RPS-400-15-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE & medizinische Anwendungen, 1 Ausgänge, 250.5 W, 15 VDC, 16.7 A, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: RPS-400 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 15VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 16.7A, Anwendungen für das Netzteil: ITE & medizinische Anwendungen, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 250.5W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
RPS-400-15-C RPS-400-15-C Виробник : MEAN WELL USA Inc. RPS-400-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 15V 251W
Packaging: Box
Power (Watts): 251W (401W Forced Air)
Features: Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension: 5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: Medical
Approval Agency: CB, CE, cURus, TUV
Efficiency: 92%
Voltage - Output 1: 15V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Current - Output 1: 16.7 A
на замовлення 97 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
RPS-400-15-C RPS-400-15-C Виробник : MEAN WELL RPS-400-SPEC.PDF Power Supplies - Chassis Mount 400W 15V 80-264Vac with case 2xMOPP
на замовлення 5 шт:
RPS-400-15-C RPS-400-15-C Виробник : Mean-Well USA, Inc. rps-400-spec.pdfpdfjs.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 15V 16.7(Convection)A/26.7(Forced Air)A 400.5W 14-Pin
на замовлення 9 шт:
Мінімальне замовлення: 2
RPS-400-15-C RPS-400-15-C Виробник : MEAN WELL 2724901.pdf Description: MEAN WELL - RPS-400-15-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE & medizinische Anwendungen, 1 Ausgänge, 250.5 W, 15 VDC, 16.7 A
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: RPS-400 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 15VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 16.7A
Anwendungen für das Netzteil: ITE & medizinische Anwendungen
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 250.5W