Продукція > MEAN WELL > RPS-400-48-C
RPS-400-48-C
RPS-400-48-C MEAN WELL
RPS-400-SPEC.PDF
Виробник: MEAN WELL
Category: Open Frame Power Supplies
Description: Power supply: switching; open; 400W; 113÷370VDC; 80÷264VAC; OUT: 1
Kind of power supply: open
Power: 0.4kW
Output voltage: 48V DC
Output current: 8.4A
Supply voltage: 80...264V AC; 113...370V DC
Body dimensions: 130x86x43mm
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Operating temperature: -30...70°C
Electrical connection: plug with 3,96mm pitch
Number of outputs: 1
Efficiency: 94%
Power consumption without load: <0.5W
Output voltage range: 45.6...50.4V DC
Additional functions: active PFC; auxiliary output 12V DC; auxiliary standby output 5V DC
Manufacturer series: RPS-400
Caution!: rated parameters obtained at full load; the maximum current only with additional cooling
на замовлення 30 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Написати відгук
Description: MEAN WELL - RPS-400-48-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE & medizinische Anwendungen, 1 Ausgänge, 254.4 W, 48 VDC, 5.3 A, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Eingangsspannung, V AC: 90V AC bis 264V AC, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: RPS-400 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5.3A, Anwendungen für das Netzteil: ITE & medizinische Anwendungen, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 254.4W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (23-Jan-2024).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
RPS-400-48-C RPS-400-48-C Виробник : MEAN WELL USA Inc. RPS-400-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 48V 254W
Packaging: Box
Power (Watts): 254W (403W Forced Air)
Features: Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension: 5.11" L x 3.39" W x 1.69" H (129.8mm x 86.1mm x 42.9mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: Medical
Approval Agency: CB, CE, cURus, TUV
Efficiency: 94%
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Current - Output 1: 5.3 A
на замовлення 24 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
RPS-400-48-C RPS-400-48-C Виробник : Mean-Well USA, Inc. rps-400-spec.pdfpdfjs.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 5.3(Convection)A/8.4(Forced Air)A 403.2W 14-Pin
на замовлення 13 шт:
Мінімальне замовлення: 2
RPS-400-48-C RPS-400-48-C Виробник : MEAN WELL 2724901.pdf Description: MEAN WELL - RPS-400-48-C - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE & medizinische Anwendungen, 1 Ausgänge, 254.4 W, 48 VDC, 5.3 A
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Eingangsspannung, V AC: 90V AC bis 264V AC
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: RPS-400 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5.3A
Anwendungen für das Netzteil: ITE & medizinische Anwendungen
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 254.4W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
на замовлення 3 шт:
товару немає в наявності
RPS-400-48-C RPS-400-48-C Виробник : MEAN WELL RPS-400-SPEC.PDF Power Supplies - Chassis Mount 400W 48V 80-264Vac with case 2xMOPP