RSP-2000-48
RSP-2000-48 MEAN WELL
RSP-2000-SPEC.PDF Mean_Well_Industrial-Catalog.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Built-in Power Supplies
Description: Power supply: switching; for building in,modular; 2016W; 48VDC
Operating temperature: -20...60°C
Manufacturer series: RSP-2000
Kind of power supply: for building in; modular
Caution!: rated parameters obtained at full load
Electrical connection: terminal block
Type of power supply: switching
Output current: 42A
Output voltage: 48V DC
Body dimensions: 295x127x41mm
Number of outputs: 1
Output voltage range: 42...56V DC
Efficiency: 92%
Supply voltage: 90...264V AC; 127...370V DC
Power: 2016W
Additional functions: active PFC; parallel function
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
на замовлення 39 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MEAN WELL - RSP-2000-48 - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 2.016 kW, 48 VDC, 42 A, tariffCode: 85044095, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: RSP-2000 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 42A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 2.016kW, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
RSP-2000-48 RSP-2000-48 Виробник : Mean-Well USA, Inc. rsp-2000-spec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 42A 2016W 23-Pin
на замовлення 19 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
RSP-2000-48 RSP-2000-48 Виробник : MEAN WELL USA Inc. RSP-2000-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 48V 2016W
Packaging: Box
Power (Watts): 2016W
Features: Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension: 11.60" L x 5.00" W x 1.61" H (294.6mm x 127.0mm x 41.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 320 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -35°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Approval Agency: CB, CE, cURus, TUV
Efficiency: 92%
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3 kV
Current - Output 1: 42 A
на замовлення 164 шт:
RSP-2000-48 RSP-2000-48 Виробник : MEAN WELL RSP_2000_SPEC.PDF Power Supplies - Chassis Mount 2016W 48V 42A
на замовлення 57 шт:
RSP-2000-48 RSP-2000-48 Виробник : MEAN WELL RSP-2000-spec.pdf Description: MEAN WELL - RSP-2000-48 - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 2.016 kW, 48 VDC, 42 A
tariffCode: 85044095
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: RSP-2000 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 42A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 2.016kW
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 10 шт:
на замовлення 2 шт:
на замовлення 2 шт:
на замовлення 23 шт:
на замовлення 113 шт:
RSP-2000-48
Додати до обраних Обраний товар
товару немає в наявності
товару немає в наявності
RSP-2000-48 Виробник : MEAN WELL RSP-2000-spec.pdf AC/DC, 2000W, Вхід: 90-264VAC/127-370VDC, Вихід: 48V/42A, розміри 295x127x41 мм, -35...+70 C Група товару: AC-DC-перетворювачі в корпусі/кожусі Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
RSP-2000-48 Виробник : MEAN WELL RSP-2000-spec.pdf AC/DC, 2000W, Вхід: 90-264VAC/127-370VDC, Вихід: 48V/42A, розміри 295x127x41 мм, -35...+70 C Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт