RTH1002MSO
RTH1002MSO ROHDE & SCHWARZ
4023924.pdf
Виробник: ROHDE & SCHWARZ
Description: ROHDE & SCHWARZ - RTH1002MSO - Oszilloskop, Handgerät, tragbar, Scope Rider RTH Series, 2+8 Kanäle, 250 MHz, 5 GSPS, 2Mpts, 5.8 ns
tariffCode: 90302000
rohsCompliant: YES
Berechnete Anstiegszeit: 5.8ns
hazardous: true
hazardCode: 3481
rohsPhthalatesCompliant: YES
Abtastrate: 5GSPS
isCanonical: Y
Aufzeichnungslänge (Speichertiefe): 2Mpts
usEccn: 3A992.a
Netzsteckertyp: -
Herstellergewährleistung: 3 Jahre
euEccn: NLR
Produktpalette: Scope Rider RTH Series
Bandbreite: 250MHz
productTraceability: No
Oszilloskopkanäle: 2+8 Kanäle
Oszilloskopanzeige: TFT-LCD-Farbanzeige
SVHC: No SVHC (20-Jun-2016)
на замовлення 1 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Category: Portable Oscilloscopes, Scopemeters, Description: Handheld oscilloscope; Band: 60MHz; 9bit; colour,LCD TFT 7"; Ch: 2, Body dimensions: 201x293x74mm, Trigger modes: automatic; normal; single, Power supply: rechargeable battery Li-Ion x1, Battery/ rechargeable battery: rechargeable battery Li-Ion x1, Interface: Ethernet; LAN; USB, Standard equipment: oscilloscope probe (1 per channel); power supply, Conform to the norm: CAT II 1000V; CAT III 600V; CAT III 1000V; CAT IV 600V; EN 61010, Trigger source: CH1; CH2, Kind of display used: colour; LCD TFT 7", Software: dedicated mobile app, Connectors for the country: Europe; Great Britain; USA, Trigger: falling-edge; glitch; impulse width; rising-edge, Type of oscilloscope: portable oscilloscope, IP rating: IP51, Manufacturer series: RTH Scope Rider, Additional functions: multimeter, Touchpad: yes, Temperature measuring range: -200...850°C, Storage temperature: -20...50°C, Rise time: ≤5.8ns, Capacitance measuring range: 10nF; 100nF; 1µF; 10µF; 100µF; 1mF; 10mF, Time base: 1n...500s/div, Diode test: 3V, DC voltage measuring accuracy: ±(0.05% + 0.03% range), Resistance measuring accuracy: ±(0.08%+0.03% range), Input sensitivity: 2mV/div...100V/div, Frequency measuring accuracy: ±0.005%, AC voltage measuring accuracy: ±(0.02% + 0.05% range), Temperature measurement accuracy: ±(0.13% + 1°C), AC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV, DC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV, Capacitance measuring accuracy: ±(1%+ 0.05% range), Resistance measuring range: 1kΩ; 10kΩ; 100kΩ; 1MΩ; 10MΩ; 100MΩ, Number of channels: 2, Vertical resolution: 9bit, Frequency measuring range: 1kHz; 10kHz; 100kHz; 1MHz, Supply voltage: 100...240V AC, Max. input voltage: 300V, Display resolution: 800x480, Memory record length: 500kpts, Input impedance: 1MΩ/12pF, Sampling: 2,5Gsps; 5Gsps interleaved, Band: 60MHz, Measuring instrument features: automatic measurement of many parameters; banana socket x2; datalogging; insulated inputs; mask testing; mathematical functions: addition, subtraction, multiplication, square, absolute value, inverse and FFT; measurements by means of cursors; more trigger types with RTH-K19 option; multilanguage menu; option of memory card connection microSDHC (4GB-32GB); Y-T, X-Y, zoom operation mode, Trigger coupling: AC; DC, Measurement: AC current (with current clamps); AC voltage; capacitance; continuity; DC voltage; frequency; resistance; temperature (with PT100 or PT500 platinum sensors), Input coupling: AC, DC, Continuity test: acoustic indication; .
Інші пропозиції RTH1002MSO
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
RTH1002MSO
+2
Description: Handheld oscilloscope; Band: 60MHz; 9bit; colour,LCD TFT 7"; Ch: 2
Body dimensions: 201x293x74mm
Trigger modes: automatic; normal; single
Power supply: rechargeable battery Li-Ion x1
Battery/ rechargeable battery: rechargeable battery Li-Ion x1
Interface: Ethernet; LAN; USB
Standard equipment: oscilloscope probe (1 per channel); power supply
Conform to the norm: CAT II 1000V; CAT III 600V; CAT III 1000V; CAT IV 600V; EN 61010
Trigger source: CH1; CH2
Kind of display used: colour; LCD TFT 7"
Software: dedicated mobile app
Connectors for the country: Europe; Great Britain; USA
Trigger: falling-edge; glitch; impulse width; rising-edge
Type of oscilloscope: portable oscilloscope
IP rating: IP51
Manufacturer series: RTH Scope Rider
Additional functions: multimeter
Touchpad: yes
Temperature measuring range: -200...850°C
Storage temperature: -20...50°C
Rise time: ≤5.8ns
Capacitance measuring range: 10nF; 100nF; 1µF; 10µF; 100µF; 1mF; 10mF
Time base: 1n...500s/div
Diode test: 3V
DC voltage measuring accuracy: ±(0.05% + 0.03% range)
Resistance measuring accuracy: ±(0.08%+0.03% range)
Input sensitivity: 2mV/div...100V/div
Frequency measuring accuracy: ±0.005%
AC voltage measuring accuracy: ±(0.02% + 0.05% range)
Temperature measurement accuracy: ±(0.13% + 1°C)
AC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV
DC voltage measuring range: 1V; 10V; 100V; 1kV
Capacitance measuring accuracy: ±(1%+ 0.05% range)
Resistance measuring range: 1kΩ; 10kΩ; 100kΩ; 1MΩ; 10MΩ; 100MΩ
Number of channels: 2
Vertical resolution: 9bit
Frequency measuring range: 1kHz; 10kHz; 100kHz; 1MHz
Supply voltage: 100...240V AC
Max. input voltage: 300V
Display resolution: 800x480
Memory record length: 500kpts
Input impedance: 1MΩ/12pF
Sampling: 2,5Gsps; 5Gsps interleaved
Band: 60MHz
Trigger coupling: AC; DC
Input coupling: AC, DC
Continuity test: acoustic indication; <10Ω