S2M0120120K
S2M0120120K SMC DIODE SOLUTIONS
S2M0120120K%20N2716%20REV.A.pdf
Виробник: SMC DIODE SOLUTIONS
Category: THT N channel transistors
Description: Transistor: N-MOSFET; SiC; unipolar; 1.2kV; 15A; Idm: 66A; 156W
Type of transistor: N-MOSFET
Polarisation: unipolar
Drain-source voltage: 1.2kV
Drain current: 15A
Pulsed drain current: 66A
Power dissipation: 156W
Case: TO247-4
Gate-source voltage: -5...20V
On-state resistance: 212mΩ
Mounting: THT
Gate charge: 29.6nC
Kind of package: tube
Kind of channel: enhancement
Features of semiconductor devices: Kelvin terminal
Technology: SiC
на замовлення 20 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 2
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MOSFET SILICON CARBIDE SIC 1200V, Packaging: Tube, Package / Case: TO-247-4, Mounting Type: Through Hole, Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ), Technology: SiCFET (Silicon Carbide), FET Type: N-Channel, Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 21A (Tc), Rds On (Max) @ Id, Vgs: 150mOhm @ 13.3A, 20V, Power Dissipation (Max): 156W (Tc), Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 3.3mA, Supplier Device Package: TO-247-4, Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 20V, Vgs (Max): +20V, -5V, Drain to Source Voltage (Vdss): 1200 V, Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 29.6 nC @ 20 V, Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 652 pF @ 1000 V.
Інші пропозиції S2M0120120K
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
S2M0120120K S2M0120120K Виробник : SMC Diode Solutions S2M0120120K%20N2716%20REV.A.pdf Description: MOSFET SILICON CARBIDE SIC 1200V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-4
Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ)
Technology: SiCFET (Silicon Carbide)
FET Type: N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: 21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 150mOhm @ 13.3A, 20V
Power Dissipation (Max): 156W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 3.3mA
Supplier Device Package: TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 20V
Vgs (Max): +20V, -5V
Drain to Source Voltage (Vdss): 1200 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 29.6 nC @ 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 652 pF @ 1000 V