SD-1000L-48
SD-1000L-48 MEAN WELL
Short_Form_dd.pdf sd-1000-spec.pdf Mean_Well_Industrial-Catalog.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: DC/DC Converters
Description: Converter: DC/DC; 1008W; Uin: 19÷72VDC; Uout: 48VDC; Iout: 21A; SD
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Type of converter: DC/DC
Mounting: for building in
Related items: MHS014
Caution!: rated parameters obtained at full load
Manufacturer series: SD
Operating temperature: -20...60°C
Output current: 21A
Body dimensions: 295x127x41mm
Number of outputs: 1
Output voltage: 48V DC
Input voltage: 19...72V DC
Efficiency: 90%
Power: 1008W
Insulation voltage: 2kV
Kind of case: 952B
на замовлення 7 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MEAN WELL - SD-1000L-48 - Isolierter DC/DC-Wandler, Chassismontage, ITE, Gehäust, 4:1, 1.08 kW, 1 Ausgang, 48 V, tariffCode: 85044095, DC-Eingangsspannung, min.: 19V, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Höhe: 41mm, Nominelle DC-Eingangsspannung: 48V, Tiefe: 295mm, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang, isCanonical: Y, Breite: 127mm, usEccn: EAR99, DC/DC-Wandlerausgang: Fest, Isolationsspannung: 2kV, DC-Eingangsspannung, max.: 72V, DC/DC-Wandlermontage: Panel, euEccn: NLR, DC/DC-Wandler: Gehäust, Ausgangsregelung: -, Produktpalette: SD-1000 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48V, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 21A, Eingangsverhältnis: 4:1, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Ausgangsleistung, max.: 1.08kW, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : MEAN WELL SD-1000-spec.pdf DC/DC Converters - Chassis Mount 1008W 48V 21A 19-72Vin
на замовлення 27 шт:
термін постачання 21-30 дні (днів)
Кількість Ціна
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : MEAN WELL USA Inc. SD-1000-spec.pdf Description: DC/DC CONVERTER 48V 1008W
Power (Watts): 1008W
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 11.61" L x 5.00" W x 1.61" H (295.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Type: Enclosed
Operating Temperature: -20°C ~ 60°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 72V
Approval Agency: CB, CE
Efficiency: 90%
Current - Output (Max): 21A
Voltage - Input (Min): 19V
Voltage - Output 1: 48V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 2 kV
на замовлення 17 шт:
Packaging: Box
Power (Watts): 1008W
Mounting Type: Chassis Mount
Type: Enclosed
Applications: ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max): 72V
Approval Agency: CB, CE
Efficiency: 90%
Current - Output (Max): 21A
Voltage - Input (Min): 19V
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Voltage - Isolation: 2 kV
на замовлення 18 шт:
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : Mean-Well USA, Inc. sd-1000-spec.pdf Module DC-DC 48VIN 1-OUT 48V 21A 1008W 13-Pin
на замовлення 2 шт:
на замовлення 4 шт:
на замовлення 2 шт:
на замовлення 13 шт:
на замовлення 19 шт:
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : MEAN WELL SD-1000-spec.pdf Description: MEAN WELL - SD-1000L-48 - Isolierter DC/DC-Wandler, Chassismontage, ITE, Gehäust, 4:1, 1.08 kW, 1 Ausgang, 48 V
tariffCode: 85044095
DC-Eingangsspannung, min.: 19V
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Höhe: 41mm
Nominelle DC-Eingangsspannung: 48V
Tiefe: 295mm
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang
isCanonical: Y
Breite: 127mm
usEccn: EAR99
DC/DC-Wandlerausgang: Fest
Isolationsspannung: 2kV
DC-Eingangsspannung, max.: 72V
DC/DC-Wandlermontage: Panel
euEccn: NLR
DC/DC-Wandler: Gehäust
Ausgangsregelung: -
Produktpalette: SD-1000 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48V
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 21A
Eingangsverhältnis: 4:1
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Ausgangsleistung, max.: 1.08kW
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
товару немає в наявності
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : MEAN WELL SD-1000-spec.pdf DC/DC, 1008W, Вхід: 19-72VDC, Вихід: 48V/21А, ізоляція 2000VAC, розміри 295х127х41мм, -20...+60 C Група товару: DC-DC-перетворювачі в захисному корпусі для монтажу на шасі Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
товару немає в наявності
SD-1000L-48 SD-1000L-48 Виробник : MEAN WELL SD-1000-spec.pdf DC/DC, 1008W, Вхід: 19-72VDC, Вихід: 48V/21А, ізоляція 2000VAC, розміри 295х127х41мм, -20...+60 C Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт