SL 2 154 60 G
SL 2 154 60 G Fischer Elektronik
datasheet.xhtml
Виробник: Fischer Elektronik
Description: TWO ROWS, 0.635 MM
Packaging: Bulk
Connector Type: Header
Voltage Rating: 250VAC
Current Rating (Amps): 3A
Mounting Type: Through Hole
Number of Positions: 60
Number of Rows: 2
Style: Board to Board or Cable
Operating Temperature: -40°C ~ 163°C
Contact Type: Male Pin
Fastening Type: Push-Pull
Number of Positions Loaded: All
Termination: Solder
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Contact Material: Copper Tin
Insulation Color: Black
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating: Gold
Contact Finish Thickness - Mating: 7.87µin (0.200µm)
Contact Finish - Post: Gold
Contact Shape: Square
Contact Length - Post: 0.228" (5.80mm)
Insulation Height: 0.110" (2.80mm)
Shrouding: Unshrouded
Overall Contact Length: 0.945" (24.00mm)
Insulation Material: Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating: 0.606" (15.40mm)
на замовлення 1000 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
Мінімальне замовлення: 10
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: TWO ROWS, 0.635 MM, Packaging: Bulk, Connector Type: Header, Voltage Rating: 250VAC, Current Rating (Amps): 3A, Mounting Type: Through Hole, Number of Positions: 60, Number of Rows: 2, Style: Board to Board or Cable, Operating Temperature: -40°C ~ 163°C, Contact Type: Male Pin, Fastening Type: Push-Pull, Number of Positions Loaded: All, Termination: Solder, Material Flammability Rating: UL94 V-0, Contact Material: Copper Tin, Insulation Color: Black, Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Finish - Mating: Gold, Contact Finish Thickness - Mating: 7.87µin (0.200µm), Contact Finish - Post: Gold, Contact Shape: Square, Contact Length - Post: 0.228" (5.80mm), Insulation Height: 0.110" (2.80mm), Shrouding: Unshrouded, Overall Contact Length: 0.945" (24.00mm), Insulation Material: Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled, Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm), Contact Length - Mating: 0.606" (15.40mm).
Інші пропозиції SL 2 154 60 G
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
SL215460G SL215460G Виробник : FISCHER ELEKTRONIK Category: Pin headers
Description: Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 60; THT; 3A; 250V; SL 2
Type of connector: pin strips
Connector: pin header
Kind of connector: male
Number of pins: 60
Electrical mounting: THT
Current rating: 3A
Rated voltage: 0.25kV
Manufacturer series: SL 2
Spatial orientation: straight
Contacts pitch: 2.54mm
Connector pinout layout: 2x30
Contact plating: gold-plated
Kind of package: bulk
Flammability rating: UL94V-0
Contact material: bronze
Body material: polyamide 46
Overall length: 24mm
Body colour: black
Operating temperature: -40...163°C
Lead length: 2.6mm
Height: 18.2mm