TC1015-2.5VCT713 Microchip Technology
Виробник: Microchip Technology
Description: IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Output Type: Fixed
Mounting Type: Surface Mount
Current - Output: 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Output Configuration: Positive
Current - Quiescent (Iq): 80 µA
Voltage - Input (Max): 6V
Number of Regulators: 1
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V
Control Features: Enable
Part Status: Active
PSRR: 64dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max): 0.25V @ 100mA
Protection Features: Over Current, Over Temperature
Написати відгук
Description: MICROCHIP - TC1015-2.5VCT713 - LDO-Festspannungsregler, 2.7V bis 6V, 180mV Dropout, 2.5Vout, 100mAout, SOT-23-5, tariffCode: 85423990, Ausgang: Fest, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung, min.: -, IC-Montage: Oberflächenmontage, Ausgangsspannung, max.: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, IC-Gehäuse / Bauform: SOT-23, Nennausgangsspannung: 2.5V, MSL: MSL 1 - unbegrenzt, usEccn: EAR99, Betriebstemperatur, min.: -40°C, Eingangsspannung, max.: 6V, euEccn: NLR, Ausgangsstrom, max.: 100mA, Polarität: Positiver Ausgang, Eingangsspannung, min.: 2.7V, Anzahl der Pins: 5Pin(s), Produktpalette: 2.5V 100mA LDO Voltage Regulators, Ausgangsspannung, nom.: 2.5V, productTraceability: Yes-Date/Lot Code, Ausgangsstrom, max.: 100mA, Dropout-Spannung, typ., bei Strom: 180mV, Typische Dropout-Spannung bei Strom: 180mV, Betriebstemperatur, max.: 125°C, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, SVHC: No SVHC (04-Feb-2026).
| Фото | Назва | Виробник | Інформація |
Доступність |
Ціна | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
TC1015-2.5VCT713 | Виробник : MICROCHIP |
Description: MICROCHIP - TC1015-2.5VCT713 - LDO-Festspannungsregler, 2.7V bis 6V, 180mV Dropout, 2.5Vout, 100mAout, SOT-23-5tariffCode: 85423990 Ausgang: Fest rohsCompliant: YES Ausgangsspannung, min.: - IC-Montage: Oberflächenmontage Ausgangsspannung, max.: - hazardous: false rohsPhthalatesCompliant: YES isCanonical: N IC-Gehäuse / Bauform: SOT-23 Nennausgangsspannung: 2.5V MSL: MSL 1 - unbegrenzt usEccn: EAR99 Betriebstemperatur, min.: -40°C Eingangsspannung, max.: 6V euEccn: NLR Ausgangsstrom, max.: 100mA Polarität: Positiver Ausgang Eingangsspannung, min.: 2.7V Anzahl der Pins: 5Pin(s) Produktpalette: 2.5V 100mA LDO Voltage Regulators Ausgangsspannung, nom.: 2.5V productTraceability: No Ausgangsstrom, max.: 100mA Dropout-Spannung, typ., bei Strom: 180mV Typische Dropout-Spannung bei Strom: 180mV Betriebstemperatur, max.: 125°C Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge SVHC: No SVHC (04-Feb-2026) |
на замовлення 754 шт: термін постачання 21-31 дні (днів) |
Description: IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5Packaging: Cut Tape (CT) Package / Case: SC-74A, SOT-753 Output Type: Fixed Mounting Type: Surface Mount Current - Output: 100mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Output Configuration: Positive Current - Quiescent (Iq): 80 µA Voltage - Input (Max): 6V Number of Regulators: 1 Supplier Device Package: SOT-23-5 Voltage - Output (Min/Fixed): 2.5V Control Features: Enable Part Status: Active PSRR: 64dB (1kHz) Voltage Dropout (Max): 0.25V @ 100mA Protection Features: Over Current, Over Temperature |
на замовлення 4570 шт: термін постачання 21-31 дні (днів) |
LDO Voltage Regulators .1mA w/Shtdn & Ref B 2.5V |
LDO Regulator Pos 2.5V 0.1A Medical 5-Pin SOT-23 T/R Automotive AEC-Q100 |
товару немає в наявності |
Category: LDO fixed voltage regulatorsDescription: IC: voltage regulator; LDO,linear,fixed; 2.5V; 0.1A; SOT23-5; SMD Type of integrated circuit: voltage regulator Kind of voltage regulator: fixed; LDO; linear Voltage drop: 0.18V Output voltage: 2.5V Output current: 0.1A Case: SOT23-5 Mounting: SMD Kind of package: reel; tape Operating temperature: -40...125°C Tolerance: ±2.5% Number of channels: 1 Input voltage: 2.7...6V |