UHP-1000-48
UHP-1000-48 MEAN WELL
Category: Built-in Power Supplies
Description: Power supply: switching; for building in,modular; 1000W; 48VDC
Electrical connection: terminal block
Operating temperature: -30...70°C
Body dimensions: 240x115x41mm
Number of outputs: 1
Supply voltage: 90...264V AC; 250...370V DC
Output voltage: 48V DC
Output voltage range: 48...57.6V DC
Power: 1kW
Output current: 21A
Efficiency: 96%
Kind of case: 272A
Additional functions: active PFC; output current control; output voltage control
на замовлення 22 шт:
Написати відгук
Description: MEAN WELL - UHP-1000-48 - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 1.008 kW, 48 VDC, 21 A, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: UHP-1000 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 21A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge, Ausgangsleistung, max.: 1.008kW, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : MEAN WELL USA Inc. UHP-1000-spec.pdf Description: AC/DC CONVERTER 48V 1008W
Power (Watts): 1008W
Features: Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Packaging: Box
Size / Dimension: 9.45" L x 4.53" W x 1.61" H (240.0mm x 115.0mm x 41.0mm)
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Input: 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
Type: Enclosed
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency: CB, CE, cURus, EAC, TUV
Efficiency: 96%
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3.75 kV
Current - Output 1: 21 A
на замовлення 74 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : MEAN WELL UHP-1000-spec.pdf Switching Power Supplies 1008W 48V 21A Slim and Low Profile
на замовлення 51 шт:
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : MEAN WELL UHP-1000-spec.pdf Description: MEAN WELL - UHP-1000-48 - AC/DC-Netzteil mit Gehäuse, ITE, 1 Ausgänge, 1.008 kW, 48 VDC, 21 A
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 90V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: UHP-1000 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 21A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Anzahl der Ausgänge: 1Ausgänge
Ausgangsleistung, max.: 1.008kW
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 5 шт:
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : Mean-Well USA, Inc. uhp-1000-spec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 21A 1008W 9-Pin Box
на замовлення 9 шт:
товару немає в наявності
товару немає в наявності
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : MEAN WELL UHP-1000-spec.pdf AC/DC, 1008W, Вхід: 90-264VAC/250-370VDC, Вихід: 48V/21A, розміри 240x115x41 мм, -30...+70 С Група товару: AC-DC-перетворювачі в корпусі/кожусі Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
UHP-1000-48 UHP-1000-48 Виробник : MEAN WELL UHP-1000-spec.pdf AC/DC, 1008W, Вхід: 90-264VAC/250-370VDC, Вихід: 48V/21A, розміри 240x115x41 мм, -30...+70 С Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт