VAR14-275
VAR14-275 SR PASSIVES
Category: THT varistors
Description: Varistor: metal-oxide; THT; 275VAC; 350VDC; 430V; ±10%; 4.5kA; 136J
Type of varistor: metal-oxide
Mounting: THT
Max. operating voltage: 275V AC; 350V DC
Varistor voltage: 430V
Varistor voltage tolerance: ±10%
Varistor max current 8/20µs: 4.5kA
Terminal pitch: 7.5mm
Body dimensions: Ø16.5mm
Energy E10/1000µs: 136J
Power: 0.6W
Leads dimensions: Ø0.8x25mm