WDR-240-48
WDR-240-48 MEAN WELL
Short_Form_din.pdf WDR-240-spec.pdf Mean_Well_Industrial-Catalog.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Din Rail Mounting Power Supplies
Description: Power supply: switching; for DIN rail; 240W; 48VDC; 5A; 180÷550VAC
Operating temperature: -30...70°C
Protection: anti-overload OPP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Caution!: rated parameters obtained at full load
Kind of power supply: for DIN rail
Mounting: for DIN rail mounting
Electrical connection: terminal block
Type of power supply: switching
Body dimensions: 63x125.2x113.5mm
Output current: 5A
Number of outputs: 1
Output voltage: 48V DC
Supply voltage: 180...550V AC; 254...780V DC
Output voltage range: 48...55V DC
Power: 240W
Efficiency: 91%
Manufacturer series: WDR-240
Kind of case: 979B
Additional functions: active PFC
на замовлення 5 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Кількість Ціна
Відгуки про товар
Написати відгук
Description: MEAN WELL - WDR-240-48 - AC/DC-Netzteil für DIN-Schienenmontage, ITE, 1 Ausgang, 240 W, 48 VDC, 5 A, tariffCode: 85044095, AC-Eingangsspannung, max.: 550V, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: YES, Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang, Eingangsspannung, V AC: 180V AC bis 550V AC, usEccn: EAR99, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest, Produktpalette: WDR-240 Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC, productTraceability: No, AC-Eingangsspannung, min.: 180V, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Ausgangsleistung, max.: 240W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (23-Jan-2024).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
WDR-240-48 WDR-240-48 Виробник : MEAN WELL USA Inc. WDR-240-spec.pdf Description: AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Packaging: Box
Power (Watts): 240W
Features: Adjustable Output, PFC
Size / Dimension: 4.47" L x 2.48" W x 4.93" H (113.5mm x 63.0mm x 125.2mm)
Operating Temperature: -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: Industrial, ITE (Commercial)
Input Type: AC or DC
Approval Agency: CB, CE, UL
Efficiency: 91%
Current - Output (Max): 5A
Voltage - Output 1: 48V
Part Status: Active
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 3 kV
AC Voltage - Input: 180 ~ 550 VAC
DC Voltage - Input (Min): 254V
DC Voltage - Input (Max): 780V
на замовлення 39 шт:
термін постачання 21-31 дні (днів)
Кількість Ціна
WDR-240-48 WDR-240-48 Виробник : Mean-Well USA, Inc. wdr-240-spec.pdfpdfjs.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 48V 5A 240W 9-Pin
на замовлення 1 шт:
на замовлення 8 шт:
Мінімальне замовлення: 2
WDR-240-48 WDR-240-48 Виробник : MEAN WELL 2547927.pdf Description: MEAN WELL - WDR-240-48 - AC/DC-Netzteil für DIN-Schienenmontage, ITE, 1 Ausgang, 240 W, 48 VDC, 5 A
tariffCode: 85044095
AC-Eingangsspannung, max.: 550V
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: YES
Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang
Eingangsspannung, V AC: 180V AC bis 550V AC
usEccn: EAR99
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Einstellbar, fest
Produktpalette: WDR-240 Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 48VDC
productTraceability: No
AC-Eingangsspannung, min.: 180V
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 5A
Anwendungen für das Netzteil: ITE
Ausgangsleistung, max.: 240W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
на замовлення 2 шт:
на замовлення 1 шт:
WDR-240-48 WDR-240-48 Виробник : MEAN WELL WDR-240-spec.pdf Power Supplies - DIN Rail Mount 240W 48V 5A 180-550VAC