XDR-240E-24
XDR-240E-24 MEAN WELL
XDR-240E.pdf
Виробник: MEAN WELL
Category: Din Rail Mounting Power Supplies
Description: Power supply: switching; for DIN rail; 240W; 24VDC; 0÷10A; OUT: 1
Type of power supply: switching
Kind of power supply: for DIN rail
Power: 240W
Output voltage: 24V DC
Output current: 0...10A
Supply voltage: 85...264V AC; 120...370V DC
Body dimensions: 40x125.2x116mm
Manufacturer series: XDR-240E
Protection: anti-overload OLP; anti-overvoltage OVP; overheating OTP; short circuit protection SCP
Operating temperature: -40...70°C
Electrical connection: screw terminals
Number of outputs: 1
Additional functions: output voltage correctness indication (NO contact)
Efficiency: 95.2%
Caution!: rated parameters obtained at full load
Output voltage range: 24...29V DC
Kind of case: slim
Mounting: for DIN rail mounting
на замовлення 135 шт:
термін постачання 14-30 дні (днів)
Написати відгук
Description: MEAN WELL - XDR-240E-24 - AC/DC-Netzteil für DIN-Schienenmontage, ITE, Industrie & Laborausrüstung, 1 Ausgang, 240 W, 24 V, tariffCode: 85044083, Ausgangsstrom - Ausgang 2: -, rohsCompliant: YES, Ausgangsspannung - Ausgang 4: -, hazardous: false, rohsPhthalatesCompliant: TBA, Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang, isCanonical: Y, usEccn: EAR99, AC-Eingangsspannung: 85V AC bis 264V AC, euEccn: NLR, Ausgangsspannung - Ausgang 3: -, Ausgangsstrom - Ausgang 3: -, Stromversorgungsausgang: Fest, Produktpalette: XDR-240E Series, Ausgangsspannung - Ausgang 1: 24V, productTraceability: No, Ausgangsspannung - Ausgang 2: -, Ausgangsstrom - Ausgang 1: 10A, Anwendungen für das Netzteil: ITE, Industrie & Laborausrüstung, Ausgangsleistung, max.: 240W, Ausgangsstrom - Ausgang 4: -, SVHC: No SVHC (25-Jun-2025).
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : MEAN WELL XDR-240E-spec.pdf Power Supplies - DIN Rail Mount 240W 24V 10A Slim Width OVC III
на замовлення 13 шт:
термін постачання 21-30 дні (днів)
Кількість Ціна
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : MEAN WELL 4530894.pdf Description: MEAN WELL - XDR-240E-24 - AC/DC-Netzteil für DIN-Schienenmontage, ITE, Industrie & Laborausrüstung, 1 Ausgang, 240 W, 24 V
tariffCode: 85044083
Ausgangsstrom - Ausgang 2: -
rohsCompliant: YES
Ausgangsspannung - Ausgang 4: -
hazardous: false
rohsPhthalatesCompliant: TBA
Anzahl der Ausgänge: 1 Ausgang
isCanonical: Y
usEccn: EAR99
AC-Eingangsspannung: 85V AC bis 264V AC
euEccn: NLR
Ausgangsspannung - Ausgang 3: -
Ausgangsstrom - Ausgang 3: -
Stromversorgungsausgang: Fest
Produktpalette: XDR-240E Series
Ausgangsspannung - Ausgang 1: 24V
productTraceability: No
Ausgangsspannung - Ausgang 2: -
Ausgangsstrom - Ausgang 1: 10A
Anwendungen für das Netzteil: ITE, Industrie & Laborausrüstung
Ausgangsleistung, max.: 240W
Ausgangsstrom - Ausgang 4: -
SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
на замовлення 8 шт:
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : Mean-Well USA, Inc. xdr240espec.pdf AC/DC Power Supply Single-OUT 24V 10A 240W
товару немає в наявності
товару немає в наявності
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : MEAN WELL XDR-240E-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 85-264VAC/120-370VDC, Вихід: 24В/10A, розміри 40х125.2х116 мм, -40...+70 С Група товару: AC/DC-перетворювачі на DIN-рейку Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : MEAN WELL XDR-240E-spec.pdf AC/DC, 240W, Вхід: 85-264VAC/120-370VDC, Вихід: 24В/10A, розміри 40х125.2х116 мм, -40...+70 С Група товару: MEAN WELL Од. вим: шт
кількість в упаковці: 1 шт
XDR-240E-24 XDR-240E-24 Виробник : MEAN WELL USA Inc. XDR-240E-spec.pdf Description: O/P +24V10A
Power (Watts): 240W
Features: Adjustable Output, PFC, Universal Input
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 4.56" L x 1.57" W (116.0mm x 40.0mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications: ITE (Commercial), Laboratory
Input Type: AC or DC
Approval Agency: CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, UKCA
Efficiency: 94.5%
Current - Output (Max): 10A
Voltage - Output 1: 24V
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 4 kV
Standard Number: 61010-1; 62368-1
AC Voltage - Input: 85 ~ 264 VAC
DC Voltage - Input (Min): 120V
DC Voltage - Input (Max): 370V