AV1911RG12Q04
AV1911RG12Q04 TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
product-1-2317404-1.datasheet.pdf
Виробник: TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Features: Fixed LED Ring
Packaging: Box
Current Rating (Amps): 3A (AC)
Switch Function: On-On
Operating Temperature: -20°C ~ 55°C
Termination Style: Solder Lug
Illumination Type, Color: LED, Red/Yellow
Illumination Voltage (Nominal): 12 VDC
Actuator Type: Round, Button, Flush
Ingress Protection: IP67 - Dust Tight, Waterproof
Panel Cutout Dimensions: Circular - 19.20mm Dia
Color - Actuator/Cap: Silver
Actuator Marking: No Marking
Part Status: Active
Voltage Rating - AC: 250 V
на замовлення 97 шт:
Написати відгук
Category: Push Button Switches, Description: Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 3A/28VDC; IP67, Operating temperature: -20...55°C, IP rating: IP67, Illumination: LED, Switching method: ON-ON, Body material: PBT; stainless steel, Backlight colour: red/yellow, Button shape: round, Body colour: silver, Type of switch: vandal resistant, Leads dimensions: 2.8x0.5mm, Mounting hole diameter: Ø19.2mm, Max. contact resistance:: 50mΩ, Stable positions number: 2, Number of positions: 2, Operating Force: 2.5N, DC contacts rating @R: 3A / 28V DC, AC contacts rating @R: 3A / 250V AC, Illumination voltage: 12V, Electrical life: 50000 cycles, Mechanical durability: 500000 cycles, Leads: connectors, Contacts configuration: SPDT.
Інші пропозиції AV1911RG12Q04
Фото Назва Виробник Інформація Доступність
Ціна
AV1911RG12Q04 AV1911RG12Q04 Виробник : TE Connectivity / Alcoswitch ENG_DS_1_1773878_3_Alcoswitch_AntiVandal_3-3335979.pdf Pushbutton Switches AV19 SPL 3A FIXED RING R&Y 12V
товару немає в наявності
Description: Switch: vandal resistant; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 3A/28VDC; IP67
Operating temperature: -20...55°C
IP rating: IP67
Illumination: LED
Switching method: ON-ON
Body material: PBT; stainless steel
Backlight colour: red/yellow
Button shape: round
Body colour: silver
Type of switch: vandal resistant
Leads dimensions: 2.8x0.5mm
Mounting hole diameter: Ø19.2mm
Max. contact resistance:: 50mΩ
Stable positions number: 2
Number of positions: 2
Operating Force: 2.5N
DC contacts rating @R: 3A / 28V DC
AC contacts rating @R: 3A / 250V AC
Illumination voltage: 12V